Xiaomi Air Purifier 2

Automatyzacja Xiaomi Air Purifier 2

wpis w: Smog | 23

Nie będę się tutaj rozpisywał nad jakością, nad wydajnością, nad efektywnością – nie, to wszystko da się znaleźć gdziekolwiek zajrzycie 🙂 W tym wpisie chcę bardzo krótko opisać na czym polega automatyzacja Xiaomi Air Purifier 2.

Automatyzacja Xiaomi Air Purifier 2 – możliwości

Od niedawna używam Xiaomi Air Purifier 2 i jestem zadowolonym użytkownikiem. Już pierwszego dnia wszystko sobie poustawiałem jak należy i właśnie tym chciałem się z Wami podzielić. W tym tekście zakładam, że już używasz tego oczyszczacza, masz apkę Mi Home itd.

Tryb automatyczny

Urządzenia można używać w stałym trybie automatycznym, ale brakuje jasnych informacji przy jakim stanie powietrza oczyszczacz wskakuje na wyższe prędkości. Algorytm ten jest zaszyty i nie da się tego zmienić. Niestety ja lubię wiedzieć jak i dlaczego dane urządzenie zmienia tryb swojej pracy. Jestem control freakiem.

Automatyzm, czyli Scenes – a co to?

Inną opcją jest stworzenie scenes. Scene to zbiór warunków i akcji, które są wykonywane, kiedy warunki są spełnione. Ja używam właśnie tej opcji i jestem bardzo zadowolony. Niestety w ustawieniach scenes zderzyłem się z nie do końca przetłumaczoną z chińskiego aplikacją. Jakoś sobie z tym poradziłem i chciałem Wam zaoszczędzić tego problemu.

Tworzymy Scene

Na pierwszym ze zdjęć widać ekran Scenes. To jest właśnie moja Automatyzacja Xiaomi Air Purifier 2. Mechanizm działania jest taki:

 1. favourite pm2.5>15 – jeżeli wskaźnik pm2.5 przekracza 15µg/m3 to czeka jeszcze 2 min i włącza tryb Favourite, czyli po mojemu tryb własny
 2. favourite pm2.5<15 – jeżeli wskaźnik pm2.5 jest mniejszy niż 15µg/m3 to czeka jeszcze 2 min i włącza tryb Automatyczny
 3. Po 22:00 zawsze przechodzi w tryb Nocny

Wewnątrz opcji 1 i 2 jest jeszcze zdefiniowany czas ich działania i jest zdefiniowany na godziny 08:00 – 22:00.

Krok po kroku pokażę Wam jak zrobić Scene nr 1. Myślę, że to wystarczy do dalszej zabawy.

 1. Po kliknięciu + na ekranie Scenes wybieramy z sekcji Smart Devices urządzenie Mi Air Purifier 2.
 2. Korzystając z moich tłumaczeń wybieramy przedostatnią opcję czyli „Wartość zagęszczenia PM2.5 większa niż …”
 3. Wybieramy wartość 15µg/m3
 4. Teraz aplikacja pyta nas co zrobić, kiedy wartość PM2.5 przekroczy 15µg/m3. Wybieramy „Delay” (opóźnij) a następnie wskazujemy 2min
 5. Dodajemy kolejną akcję do „Then” przyciskiem „Add”, ponownie wybieramy ze Smart Devices urządzenie Mi Air Purifier 2.
 6. Z chińskich krzaczków wybieramy opcję 5tą z kolei, która oznacza włączenie trybu „Favourite” – po mojemy tryb własny
 7. Ostatnim krokiem jest wskazanie godzin działania tej Scene, na dole ekranu mamy „Effective time period”, gdzie wybieramy Repeat: Every Day, oraz wskazujemy godzinę początku 8:00 i końca 22:00
 8. Potwierdzamy i Scene już jest gotowa.

Mam nadzieję, że nikt się nie pogubił 🙂 zawsze można sobie popróbować również innych rozwiązań.

Używanie trybu własnego

Tryb własny niestety ma też swoje mankamenty, a może to kwestia podejścia. Przy powyższej zdefiniowanej Scene musimy mieć na uwadze, że tryb własny włączy się z mocą jaką w aplikacji dla trybu własnego wcześniej zdefiniowaliśmy. Definiowanie mocy trybu własnego jest proste, wystarczy dłużej przytrzymać ikonę tego trybu i użyć suwaka.

Jeżeli poziom zanieczyszczenia w mieszkaniu będzie z jakiegoś powodu bardzo wysoki, np. przypalone jedzenie, to tryb własny najlepiej jest ręcznie podkręcić na wyższe obroty.

AQI

Na jednym ze zdjęć mamy w tłumaczeniach skrót AQI, warto więc go sobie wyjaśnić.

Indeks jakości powietrza (ang. Air Quality Index – AQI) to wskaźnik liczbowy stosowany do określania stopnia zanieczyszczenia powietrza. Im wyższy wskaźnik AQI, tym wyższy odsetek populacji jest narażony na wystąpienie negatywnych skutków zdrowotnych.

Poszczególne kraje mają własne wskaźniki jakości powietrza, odpowiadające różnym państwowym standardom jakości powietrza. Skala stosowana w aplikacji Blueair Friend opiera się na skali Environmental Protection Agency (Agencji Ochrony Środowiska). Wskaźnik AQI jest podzielony na sześć kategorii określających poziom zagrożenia dla zdrowia. Wartość AQI ponad 300 oznacza, że jakość powietrza jest zagrażająca zdrowiu. Wskaźnik poniżej 50 oznacza, że jakość powietrza jest dobra.

(źródło)

Dodaj komentarz

23 komentarzy do "Automatyzacja Xiaomi Air Purifier 2"

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Adriana
Gość

jest kto w stanie pomóc… co w przypadku gdy nie można się połączyć z aplikacją:( działała ok, po wyłączeniu wtyczki z kontaktu i ponownym włączeniu nie chce się połączyć z aplikacją:( nie znajduje go;/ po zresetowaniu wifi odnajduje (przeprowadza się proces, łączy z siecią’oczyszczacza” później z moja domowa i na tym koniec przy 90% connection timed out …

jest jakaś możliwość resetu całkowitego urządzenia? albo jakieś wsparcie techniczne, które pomoże rozwiązać problem?
przywróciłam ustawienia fabryczne w telefonie i nic:( na innym telefonie też się nie łączy;/ ma ktoś jakiś pomysł, bo mi brakuje już inwencji…

Monika
Gość

Witam, ustawiłam sobie taka sama automatyzacje tylko czemu tutaj na rysunku masz po angielsku te scene ładnie favourite…auto i sleep mode. U mnie Chińskie krzaki i nie wiem do końca czy dobrze zrobilam choć robiłam krok po kroku jak napisałeś.

Monika
Gość

i czy wartosc musi byc 15 czy kazdy indywidualnie niech sobie ustawi według siebie

Pawel
Gość
Mam kilka pytań bo jakoś u mnie to dziwnie działa. Pytanie, czy ustawienia scen są gdzieś przez oczyszczacz zapisywane? Wydaje mi się że nie, Bo jeżeli ustawie manualne z jaką prędkością ma działać tryb favourite to po restarcie da już standardowe ustawienia. Tzn. Czy po wyłączeniu on je zapamiętuje czy musi ponownie się połączyć z apka aby je zczytać? Czy aby oczyszczacz używał trybów scene to musi być włączony jak zakładam tryb favourite? Czy czynnik czujnik pomiaru działa na wyłączonym oczyszczaczu? Może i głupie pytanie, Ale w trybie scen są opcje wyłącz, włącz… Opcja wyłącz/włącz jest nie dostępna. Więc mam… Czytaj więcej »
adam
Gość

ok, gdy te pm 2,5 podniesie mi się powyżej 15 to po 2 minutach włącza się ten tryb własny. ale nie umiem ogarnąć tego że jak zejdzie do tej mojej wartości to nie przechodzi w stan auto tylko dalej leci sobie ostro ten wentlator

Paweł
Gość

Zauważyłem że nie działają godziny poszczególnych schematów . Ustawiłem jak u Ciebie żeby po 22 wchodził w sleep w schemat 3. Niestety urządzenie sugeruje się tylko wartościami PM przez całą dobę czyli twoje schematy 1 i 2. Zmiana serwera nic nie daje. Strefa czasowa w Mihome ustawiona prawidłowo.
BTW ile ja się namęczyłem żeby odkryć że xiaomi nie współpracuje z routerami tplink. Po prostu jeśli macie problem z połączeniem się na tym routerze zmiencie tymczasowo na inną markę i działa. Problem poruszany tez w sieci

Łukasz
Gość

Proszę o pomoc. Niestety w trakcie wyboru automatyzacji mam tylko możliwość wyboru przedziałów czasowych. Nie mam w okienku w ogóle tych chinskich napisów odnoście zawartości pm i wilgotności.

Rafal
Gość
Hej, właśnie kupiłem to „ustrojstwo” i z automatu ustawiłem region Europa, język Polski. W tej opcji, w automatyzacji nie mam nic innego jak tylko czasomierz, a chciałbym móc ustawiać trochę więcej. Podczas próby wyboru innego regionu/języka kasuje mi się urządzenie, co jest OK. Nie OK jest to, ze nie da się do niego ponownie podłączyć, próbuje robić reset wifi (5sek trzymając przycisk z góry), ale nie daje to nic oprócz wyłączenia się oczyszczacza, po ponownym uruchomieniu nadal świeci (stale) ikona wifi. W automacie p.m. 2.5 ustawione jest na 20, co wydaje mi się jako wysokie na warunki Katowic. Dlatego chciałbym… Czytaj więcej »